Vishay/Dale RNC55J28R7BSRSL
RNC55J28R7BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J28R7BSRSL
Brief Description
RES 28.7 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J28R7BSRSL.pdf
Availability of RNC55J28R7BSRSL
QUANTITY
RNC55J28R7BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J28R7BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J28R7BSRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)28.7
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J28R7BSRSL
Related LinksRNC55J2, RNC55J28R7BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J28R7BSRSL Details Description
Related parts for RNC55J28R7BSRSL
IDC CABLE - MKC34K/MC34G/MCG34K datasheet.pdf
IC MICROMAN W/FRESH 5% IND 16DIP datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 16V X5R 1206 datasheet.pdf
IC FILTR 7TH ORDER 650KHZ 8-SOIC datasheet.pdf
TOOL CUTTING PLASTIC FIBER SINGL datasheet.pdf
IC EEPROM 4KBIT 3MHZ 8MSOP datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 6XSON datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
TRANS NPN 15V 0.2A TO-92 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS PIN datasheet.pdf