Vishay/Dale RNC55J3010BRBSL
RNC55J3010BRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J3010BRBSL
Brief Description
RES 301 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J3010BRBSL.pdf
Availability of RNC55J3010BRBSL
QUANTITY
RNC55J3010BRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J3010BRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J3010BRBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)301
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J3010BRBSL
Related LinksRNC55J3, RNC55J3010BRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J3010BRBSL Details Description
Related parts for RNC55J3010BRBSL
IC MOTOR CONTROLLER PAR 20SOIC datasheet.pdf
JUMPER-H2788TR/C2065V/X 8" datasheet.pdf
RECEIVER REMOTE CTRL TOP 36.7KHZ datasheet.pdf
TVS DIODE 10VWM 17.85VC SMD datasheet.pdf
SW KEY TUBULAR HIGH SECURITY #36 datasheet.pdf
RES SMD 8.2 OHM 5% 1/4W 0805 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 13A 125V datasheet.pdf
PLUGINSIDE PLUNGER ADJ SPDT datasheet.pdf
CIR BRKR 10A 250VAC 80VDC datasheet.pdf
CONN HDR 36POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf