Vishay/Dale RNC55J3181BSRE6
RNC55J3181BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J3181BSRE6
Brief Description
RES 3.18K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J3181BSRE6.pdf
Availability of RNC55J3181BSRE6
QUANTITY
RNC55J3181BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J3181BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J3181BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.18k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J3181BSRE6
Related LinksRNC55J3, RNC55J3181BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J3181BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J3181BSRE6
CAP ALUM 68UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
CAP CER 120PF 1KV SL RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS VERT .156 TIN datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 1KV X7R 1825 datasheet.pdf
ENCODER MODULE 3CH 1000CPR datasheet.pdf
FIXED IND 3.9NH 400MA 300 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 10POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
POT 50K OHM 1/20W CARBON R-LOG datasheet.pdf