Vishay/Dale RNC55J3241BSRE6
RNC55J3241BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J3241BSRE6
Brief Description
RES 3.24K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J3241BSRE6.pdf
Availability of RNC55J3241BSRE6
QUANTITY
RNC55J3241BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J3241BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J3241BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.24k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J3241BSRE6
Related LinksRNC55J3, RNC55J3241BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J3241BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J3241BSRE6
CONN FFC VERT 10POS 0.50MM SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 530MA 840 MOHM datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V -9V 1W datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 830MA 140 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 3.6UH 870MA 155 MOHM datasheet.pdf
SENSORS datasheet.pdf
CAP CER 43PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf