Vishay/Dale RNC55J3400BSBSL
RNC55J3400BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J3400BSBSL
Brief Description
RES 340 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J3400BSBSL.pdf
Availability of RNC55J3400BSBSL
QUANTITY
RNC55J3400BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J3400BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J3400BSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)340
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J3400BSBSL
Related LinksRNC55J3, RNC55J3400BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J3400BSBSL Details Description
Related parts for RNC55J3400BSBSL
CONN JUMPER 2POS SINGLE ROW datasheet.pdf
PANEL INNER STEEL 10.75X8.88" datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 22AWG WHT/RED datasheet.pdf
2POS PLUG PNL MNT 8AWG SEALED datasheet.pdf
RING VERSAKRIMP (B-340-38HD) datasheet.pdf
CONTROL LOGIC 5.7" TFT 24V datasheet.pdf
CONN SPRING PAD 10POS DUAL SMD datasheet.pdf
CABLE 5POS datasheet.pdf