Vishay/Dale RNC55J3830FSRSL
RNC55J3830FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J3830FSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 383 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J3830FSRSL.pdf
Availability of RNC55J3830FSRSL
QUANTITY
RNC55J3830FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J3830FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J3830FSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)383
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J3830FSRSL
Related LinksRNC55J3, RNC55J3830FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J3830FSRSL Details Description
Related parts for RNC55J3830FSRSL
IC TXRX RS232 SGL ESD 16SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
IC OPAMP GP 3MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4750K 2SMD datasheet.pdf
RES 357 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.003UF 5% 1250VDC AXIA datasheet.pdf