Vishay/Dale RNC55J4223BRBSL
RNC55J4223BRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J4223BRBSL
Brief Description
RES 422K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J4223BRBSL.pdf
Availability of RNC55J4223BRBSL
QUANTITY
RNC55J4223BRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J4223BRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J4223BRBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)422k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J4223BRBSL
Related LinksRNC55J4, RNC55J4223BRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J4223BRBSL Details Description
Related parts for RNC55J4223BRBSL
CHOKE COMMON MODE 90 OHM 1206 datasheet.pdf
IC OPAMP CURR SENSE 600KHZ 8SOIC datasheet.pdf
FUSE CERM 1A 250VAC 125VDC 3AB datasheet.pdf
IC BUFFER DVR ECL NON-INV 8TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 121 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
ENCODER ROTARY 5-12V 1200RES 1M datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 100 BASE-T datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf
CIRCUIT BRKR MAG-HYDR LEVER 10A datasheet.pdf