Vishay/Dale RNC55J4561BSB14
RNC55J4561BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J4561BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 4.56K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J4561BSB14.pdf
Availability of RNC55J4561BSB14
QUANTITY
RNC55J4561BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J4561BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J4561BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.56k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J4561BSB14
Related LinksRNC55J4, RNC55J4561BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J4561BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J4561BSB14
RES ARRAY 5 RES 39 OHM 10SIP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.9MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 25A 480V datasheet.pdf
SWITCH SLOTTED OPT W/WIRE LEADS datasheet.pdf
CARDEDGE MALE 60POS .100 T/H AU datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 18POS 2MM SMD datasheet.pdf
AUDIO SOCKET 6.3MM 3P PCB datasheet.pdf
IC FPGA 71 I/O 100VQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf