Vishay/Dale RNC55J4750BSRSL
RNC55J4750BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J4750BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 475 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J4750BSRSL.pdf
Availability of RNC55J4750BSRSL
QUANTITY
RNC55J4750BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J4750BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J4750BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)475
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J4750BSRSL
Related LinksRNC55J4, RNC55J4750BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J4750BSRSL Details Description
Related parts for RNC55J4750BSRSL
RES SMD 2.21 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MINIGRABBER/BANANA JACK 24" RED datasheet.pdf
IC FPGA 413 I/O 780FBGA datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 20SOIC datasheet.pdf
MOD ADV SMART POWER SPM26-AA datasheet.pdf
RES 3.74K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
POT 500K OHM 1/4W CARBON LOG datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 31A AC/DC datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 27POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
DIODE ZENER 75V 500MW DO213AB datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT SKT datasheet.pdf