Vishay/Dale RNC55J5362BSB14
RNC55J5362BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J5362BSB14
Brief Description
RES 53.6K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J5362BSB14.pdf
Availability of RNC55J5362BSB14
QUANTITY
RNC55J5362BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J5362BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J5362BSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)53.6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J5362BSB14
Related LinksRNC55J5, RNC55J5362BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J5362BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J5362BSB14
FIXED IND 680UH 1.2A 190 MOHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 33PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN HEADER 28POS STR .100 GOLD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES 750K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.65A 8SOPWRPAD datasheet.pdf
IC OSC VCXO 150MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf