Vishay/Dale RNC55J76R8BSBSL
RNC55J76R8BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J76R8BSBSL
Brief Description
RES 76.8 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J76R8BSBSL.pdf
Availability of RNC55J76R8BSBSL
QUANTITY
RNC55J76R8BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J76R8BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J76R8BSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)76.8
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J76R8BSBSL
Related LinksRNC55J7, RNC55J76R8BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J76R8BSBSL Details Description
Related parts for RNC55J76R8BSBSL
TIE PUSH MOUNT STANDARD NAT 7.9" datasheet.pdf
KIT EVAL FOR W681360 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 R/A DIP datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 16V NP0 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 560UH 1.9A 320 MOHM TH datasheet.pdf
CABLE 4COND 18AWG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
RES 38.3K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 49POS 0.100 SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 39UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS RT ANG GOLD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 24POS PIN datasheet.pdf