Vishay/Dale RNC55J87R6BSRSL
RNC55J87R6BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J87R6BSRSL
Brief Description
RES 87.6 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J87R6BSRSL.pdf
Availability of RNC55J87R6BSRSL
QUANTITY
RNC55J87R6BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J87R6BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J87R6BSRSL
Standard Package100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)87.6
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J87R6BSRSL
Related LinksRNC55J8, RNC55J87R6BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J87R6BSRSL Details Description
Related parts for RNC55J87R6BSRSL
RES ARRAY 8 RES 390 OHM 1606 datasheet.pdf
IC UP SUPERVISOR OCTAL 24-TQFN datasheet.pdf
LED CBI 3MM BI-LVL GREEN/GREEN datasheet.pdf
TRIMMER 25K OHM 1W PC PIN datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.3V 350MW SOD123 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 14POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 20% 15V AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RES SMD 0.82 OHM 5% 1/4W 0805 datasheet.pdf
Connector Header 74 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf