Vishay/Dale RNC55K1243FSBSL
RNC55K1243FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55K1243FSBSL
Brief Description
RES 124K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55K1243FSBSL.pdf
Availability of RNC55K1243FSBSL
QUANTITY
RNC55K1243FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55K1243FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55K1243FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)124k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55K1243FSBSL
Related LinksRNC55K1, RNC55K1243FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55K1243FSBSL Details Description
Related parts for RNC55K1243FSBSL
INDUCT ARRAY 6 COIL 14.7UH SMD datasheet.pdf
IC SRAM 256KBIT 70NS 28SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 5.6UF 10% 300VDC RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS STR 7.62MM datasheet.pdf
CONN HSG WALL MNT RCPT 13POS datasheet.pdf
IC REG CONV APD APPS 16TQFN datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 2A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 45MA 28 OHM SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN RCPT datasheet.pdf
CRYSTAL 37.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf