Vishay/Dale RNC55K1822FPRSL
RNC55K1822FPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55K1822FPRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 18.2K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55K1822FPRSL.pdf
Availability of RNC55K1822FPRSL
QUANTITY
RNC55K1822FPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55K1822FPRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55K1822FPRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55K1822FPRSL
Related LinksRNC55K1, RNC55K1822FPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55K1822FPRSL Details Description
Related parts for RNC55K1822FPRSL
RES 100 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED RED CLEAR 2SMD datasheet.pdf
TRIMMER 100K OHM 1W PC PIN datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 70MA SOT223-5 datasheet.pdf
RES 8.20 OHM 7W 5% RADIAL datasheet.pdf
SHRINK TUBE WHITE 30M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
DCDC CONVERTER 15VOUT 4W datasheet.pdf
CONN HDR 44POS 0.100 T/H GOLD datasheet.pdf
Connector Receptacle 3 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf