Vishay/Dale RNC55K3921FSRSL
RNC55K3921FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55K3921FSRSL
Brief Description
RES 3.92K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55K3921FSRSL.pdf
Availability of RNC55K3921FSRSL
QUANTITY
RNC55K3921FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55K3921FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55K3921FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.92k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55K3921FSRSL
Related LinksRNC55K3, RNC55K3921FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55K3921FSRSL Details Description
Related parts for RNC55K3921FSRSL
CAP PUSHBUTTON RECTANGULAR BLACK datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5.9MHZ 14DIP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 800V 7A TO-3P datasheet.pdf
RES SMD 66.5KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC BUS BUFFER QD N-INV 14SOEIAJ datasheet.pdf
IC FIFO 65536X18 LP 20NS 64-TQFP datasheet.pdf
CONN DUST CAP FOR AMP TWIST JACK datasheet.pdf
RES 2.5K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 113 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 11POS PIN datasheet.pdf
POE GIGA MCBASIC TX/LX-CWDM-SM datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 30A 480VAC datasheet.pdf