Vishay/Dale RNC55K6652FSBSL
RNC55K6652FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55K6652FSBSL
Brief Description
RES 66.5K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55K6652FSBSL.pdf
Availability of RNC55K6652FSBSL
QUANTITY
RNC55K6652FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55K6652FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55K6652FSBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)66.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55K6652FSBSL
Related LinksRNC55K6, RNC55K6652FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55K6652FSBSL Details Description
Related parts for RNC55K6652FSBSL
CABLE D-SUB - AMM50B/AE50M/X datasheet.pdf
BARRIER STRIP COVER 9POS .375 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 1KV X7R 1825 datasheet.pdf
CONN BOARD TO BOARD 70 POS RECEP datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 50V Z5U 1210 datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 5POS datasheet.pdf
RES 530K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 60.25 OHM 0.3W 0.02% RADIAL datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 38.58"L X 29.13"W datasheet.pdf
CONN RCPT HSG MALE 19POS FLANGE datasheet.pdf