Vishay/Dale RNR55J3200DPB14
RNR55J3200DPB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNR55J3200DPB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 320 OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNR55J3200DPB14.pdf
Availability of RNR55J3200DPB14
QUANTITY
RNR55J3200DPB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55J3200DPB14
Internal Part NumberEIS-RNR55J3200DPB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)320
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55J3200DPB14
Related LinksRNR55J3, RNR55J3200DPB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55J3200DPB14 Details Description
Related parts for RNR55J3200DPB14
DC/DC CONVERTER 2.5V 20W datasheet.pdf
IC OPAMP CHOPPER 500KHZ RRO 8DFN datasheet.pdf
RES SMD 1.18K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
OSC XO 155.52MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
RES 274K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 49.9K OHM 0.3W 0.5% RADIAL datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 29POS PIN datasheet.pdf