Vishay/Dale RNC60H1103DSBSL
RNC60H1103DSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1103DSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 110K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1103DSBSL.pdf
Availability of RNC60H1103DSBSL
QUANTITY
RNC60H1103DSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1103DSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H1103DSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)110k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1103DSBSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H1103DSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1103DSBSL Details Description
Related parts for RNC60H1103DSBSL
CONN HEADR BRKWAY .100 30POS R/A datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.1A TO92-3 datasheet.pdf
POT 500K OHM 1/4W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRIAC 6DIP datasheet.pdf
TRANS NPN 120V 2A TO-220 datasheet.pdf
HEATSINK 50X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
CAP FILM 0.003 UF 5 % 2KVDC RAD datasheet.pdf
TV 12C 8#20 4#16 PIN RECP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 15POS SKT datasheet.pdf
Ceramic Capacitors 6.8PF 500V NP0 1210 datasheet.pdf