Vishay/Dale RNC60H1371FSR36
RNC60H1371FSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1371FSR36
Brief Description
RES 1.37K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1371FSR36.pdf
Availability of RNC60H1371FSR36
QUANTITY
RNC60H1371FSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1371FSR36
Internal Part NumberEIS-RNC60H1371FSR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.37k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1371FSR36
Related LinksRNC60H1, RNC60H1371FSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1371FSR36 Details Description
Related parts for RNC60H1371FSR36
PCB COPPER CLAD 6 X 9" 1 SIDE datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 33POS datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 24AWG RED 100' datasheet.pdf
RES 20 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
12-WAY PLUG T/H PANEL MNT datasheet.pdf
RES 459 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 43POS SKT datasheet.pdf
CAP TANT 350UF 10% 25V AXIAL datasheet.pdf