Vishay/Dale RNC60H1692FRR36
RNC60H1692FRR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1692FRR36
Brief Description
RES 16.9K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1692FRR36.pdf
Availability of RNC60H1692FRR36
QUANTITY
RNC60H1692FRR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1692FRR36
Internal Part NumberEIS-RNC60H1692FRR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1692FRR36
Related LinksRNC60H1, RNC60H1692FRR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1692FRR36 Details Description
Related parts for RNC60H1692FRR36
RES SMD 59K OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FUSE GLASS 5A 125VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 6.64A 10 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
RES SMD 3K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
BLZ 5.00/16/270F SN OR datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
SENSOR/ACTUATOR CABLE 4POS 2M datasheet.pdf
BERGSTIK II DR STRAIGHT RET datasheet.pdf
KIT CQM II 3-5K SC 41MM N.A. datasheet.pdf