Vishay/Dale RNC60H1742BRRE6
RNC60H1742BRRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1742BRRE6
Brief Description
RES 17.4K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1742BRRE6.pdf
Availability of RNC60H1742BRRE6
QUANTITY
RNC60H1742BRRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1742BRRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60H1742BRRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)17.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1742BRRE6
Related LinksRNC60H1, RNC60H1742BRRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1742BRRE6 Details Description
Related parts for RNC60H1742BRRE6
CONN HEADER LOPRO STR .100 40POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 datasheet.pdf
IC GATE DVR LOW DUAL 2A HS 8SOIC datasheet.pdf
CAP POLYMER 180UF 20% 2.5V SMD datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 3A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 16POS PIN datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 7PIN SLD CUP datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20% 15V 2214 datasheet.pdf