Vishay/Dale RNC60H2151FSBSL
RNC60H2151FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H2151FSBSL
Brief Description
RES 2.15K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H2151FSBSL.pdf
Availability of RNC60H2151FSBSL
QUANTITY
RNC60H2151FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H2151FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H2151FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.15k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H2151FSBSL
Related LinksRNC60H2, RNC60H2151FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H2151FSBSL Details Description
Related parts for RNC60H2151FSBSL
ACOUSTIC DAMPER YELLOW 4700OHMS datasheet.pdf
RES SMD 3.32K OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 68NH 450MA 360 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 25W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 10POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 15POS PIN datasheet.pdf
RES 3.3K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf