Vishay/Dale RNC60H2200BSB14
RNC60H2200BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H2200BSB14
Brief Description
RES 220 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H2200BSB14.pdf
Availability of RNC60H2200BSB14
QUANTITY
RNC60H2200BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H2200BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H2200BSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)220
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H2200BSB14
Related LinksRNC60H2, RNC60H2200BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H2200BSB14 Details Description
Related parts for RNC60H2200BSB14
CONN RECEPT RT ANG 26POS PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
RES SMD 3.32K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES MO 1/2W 0.22 OHM 2% AXIAL datasheet.pdf
TRANS RF POWER LDMOST M243 datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 0.056UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 7.5 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 3.32 OHM 1% 30W datasheet.pdf