Vishay/Dale RNC60H2214FMR36
RNC60H2214FMR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H2214FMR36
Brief Description
RES 2.21M OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H2214FMR36.pdf
Availability of RNC60H2214FMR36
QUANTITY
RNC60H2214FMR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H2214FMR36
Internal Part NumberEIS-RNC60H2214FMR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.21M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H2214FMR36
Related LinksRNC60H2, RNC60H2214FMR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H2214FMR36 Details Description
Related parts for RNC60H2214FMR36
TRIMMER 50K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONN PC PIN CIRC 0.053DIA GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 88POS .156 datasheet.pdf
RES 24.3K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 420V RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 70POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
LED MODULE COB VERO WHT datasheet.pdf
IC OSC VCXO 125MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf