Vishay/Dale RNC60H3161FSR36
RNC60H3161FSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H3161FSR36
Brief Description
RES 3.16K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H3161FSR36.pdf
Availability of RNC60H3161FSR36
QUANTITY
RNC60H3161FSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H3161FSR36
Internal Part NumberEIS-RNC60H3161FSR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.16k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H3161FSR36
Related LinksRNC60H3, RNC60H3161FSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H3161FSR36 Details Description
Related parts for RNC60H3161FSR36
CONN EDGE DUAL .050 DIP 26 POS datasheet.pdf
IC LI-ION/LI-POLY CTRLR 10DFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS VERT 2MM GOLD datasheet.pdf
LED MT SR VERT 12MM 3MM 2LD datasheet.pdf
RES 2.98K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RESISTOR POWER ADJ 8K OHM 75W datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 6.8 OHM datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.1A 12V datasheet.pdf