Vishay/Dale RNC60J1244BSB14
RNC60J1244BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J1244BSB14
Brief Description
RES 1.24M OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J1244BSB14.pdf
Availability of RNC60J1244BSB14
QUANTITY
RNC60J1244BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J1244BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J1244BSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.24M
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J1244BSB14
Related LinksRNC60J1, RNC60J1244BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J1244BSB14 Details Description
Related parts for RNC60J1244BSB14
IC REG LDO 6V 0.5A TO220AB datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf
SENSOR PRESS DIFF 150PSI datasheet.pdf
RES 750 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 6.8UF 35V JB 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 164MA 5.8 OHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156" datasheet.pdf
OSC MEMS 125.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
03P MTA100 SHRD HDR ASSY 30AU datasheet.pdf
RES NTWRK 28 RES MULT OHM 16SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 3.3UF 5% 100VDC AXIAL datasheet.pdf