Vishay/Dale RNC60J1252BRB14
RNC60J1252BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J1252BRB14
Brief Description
RES 12.5K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J1252BRB14.pdf
Availability of RNC60J1252BRB14
QUANTITY
RNC60J1252BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J1252BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J1252BRB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)12.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J1252BRB14
Related LinksRNC60J1, RNC60J1252BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J1252BRB14 Details Description
Related parts for RNC60J1252BRB14
IC REG BUCK ADJ 1.5A 8SOIC datasheet.pdf
CONN MOD PLUG 8P8C SHIELDED datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
RES 90.9 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 2W SMBG datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.1V 2W DO204AL datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 281POS GOLD datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 5K OHM 8SOIC datasheet.pdf