Vishay/Dale RNC60J13R8BSB14
RNC60J13R8BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J13R8BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 13.8 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J13R8BSB14.pdf
Availability of RNC60J13R8BSB14
QUANTITY
RNC60J13R8BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J13R8BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J13R8BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)13.8
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J13R8BSB14
Related LinksRNC60J1, RNC60J13R8BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J13R8BSB14 Details Description
Related parts for RNC60J13R8BSB14
RES 12K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.5A 10DFN datasheet.pdf
CAP CER 6.4PF 50V U2J 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
RES 213 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 90.9K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf