Vishay/Dale RNC60J1650FSB14
RNC60J1650FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J1650FSB14
Brief Description
RES 165 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J1650FSB14.pdf
Availability of RNC60J1650FSB14
QUANTITY
RNC60J1650FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J1650FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J1650FSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)165
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J1650FSB14
Related LinksRNC60J1, RNC60J1650FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J1650FSB14 Details Description
Related parts for RNC60J1650FSB14
MODULE SDRAM 1GB 168DIMM datasheet.pdf
CONN SPRING 6POS DUAL .315 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37, 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP FILM 210UF 10% 1.2KVDC SCREW datasheet.pdf
DEV IP CORE CPRI SC USER CONFIG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CONN TERM HSG W/RAMP 16POS datasheet.pdf
RES 2.61K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 1.2V 60W datasheet.pdf