Vishay/Dale RNC60J2613FSB14
RNC60J2613FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J2613FSB14
Brief Description
RES 261K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J2613FSB14.pdf
Availability of RNC60J2613FSB14
QUANTITY
RNC60J2613FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J2613FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J2613FSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)261k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J2613FSB14
Related LinksRNC60J2, RNC60J2613FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J2613FSB14 Details Description
Related parts for RNC60J2613FSB14
RES SMD 3.32KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC HALL EFFECT SWITCH TO-92UA datasheet.pdf
IC MOSFET DVR 2A DL HS 8MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
IC I/O EXPANDER 8BIT 16HVQFN datasheet.pdf
IC OPAMP GP 7.5MHZ RRO SOT23-6 datasheet.pdf
CAP CER 1100PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf