Vishay/Dale RNC60J5301BSB14
RNC60J5301BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J5301BSB14
Brief Description
RES 5.3K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J5301BSB14.pdf
Availability of RNC60J5301BSB14
QUANTITY
RNC60J5301BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J5301BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J5301BSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.3k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J5301BSB14
Related LinksRNC60J5, RNC60J5301BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J5301BSB14 Details Description
Related parts for RNC60J5301BSB14
PHOTODIODE BI-CELL 15.5MM SQ TO8 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC FPGA 66 I/O 484UBGA datasheet.pdf
FIXED IND 68NH 600MA 370 MOHM datasheet.pdf
RES 0.005 OHM 1/4W 3% AXIAL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL DPST 16DIP datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X17.78MM datasheet.pdf
RES SMD 0.953 OHM 1% 1W 0612 datasheet.pdf