Vishay/Dale RNC60J61R2BSB14
RNC60J61R2BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J61R2BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 61.2 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J61R2BSB14.pdf
Availability of RNC60J61R2BSB14
QUANTITY
RNC60J61R2BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J61R2BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J61R2BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)61.2
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J61R2BSB14
Related LinksRNC60J6, RNC60J61R2BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J61R2BSB14 Details Description
Related parts for RNC60J61R2BSB14
RES SMD 412 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 20SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
FAN TRAY ASSEMBLY W/6 FANS datasheet.pdf
MOTION CONTROL MODULE 2 AXIS datasheet.pdf
RES 825 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 28 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN EDGE .100 40POS HL LOW P datasheet.pdf
50W 20BIT INCREMENTAL ENCODER datasheet.pdf
CAP ALUM 56UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf