Vishay/Dale RNC60J9093BSRE6
RNC60J9093BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J9093BSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 909K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J9093BSRE6.pdf
Availability of RNC60J9093BSRE6
QUANTITY
RNC60J9093BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J9093BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60J9093BSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)909k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J9093BSRE6
Related LinksRNC60J9, RNC60J9093BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J9093BSRE6 Details Description
Related parts for RNC60J9093BSRE6
FLEX CABLE - AFF04G/AF04/AFF04G datasheet.pdf
FUSE USB RESETTABLE 1.55A HOLD datasheet.pdf
CONN SMA PLUG STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 14AWG WHITE 1000' datasheet.pdf
IC OSC VCXO 496MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
RES 0.681 OHM 10W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
F3SJ-A1145P20 datasheet.pdf
CRYSTAL 52.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf