Stackpole Electronics Inc. RNCF0805BKE44K2
RNCF0805BKE44K2 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805BKE44K2
Brief Description
RES SMD 44.2K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805BKE44K2.pdf
Availability of RNCF0805BKE44K2
QUANTITY
RNCF0805BKE44K2 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805BKE44K2
Internal Part NumberEIS-RNCF0805BKE44K2
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)44.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805BKE44K2
Related LinksRNCF080, RNCF0805BKE44K2 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805BKE44K2 Details Description
Related parts for RNCF0805BKE44K2
ADM14T/AE14G/ADM14T datasheet.pdf
SIDACTOR 4CHP 440V 150A MS013 datasheet.pdf
RES SMD 267K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN PIN .062 28-30AWG AU CRIMP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.1A 125V datasheet.pdf
SC-LC MM 62.5/125 2.0MM RSR 3M datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X15MM XCUT datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.7V 500MW SOD123 datasheet.pdf