Stackpole Electronics Inc. RNCF0805BKE806R
RNCF0805BKE806R picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805BKE806R
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 806 OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805BKE806R.pdf
Availability of RNCF0805BKE806R
QUANTITY
RNCF0805BKE806R Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805BKE806R
Internal Part NumberEIS-RNCF0805BKE806R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRNCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)806
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805BKE806R
Related LinksRNCF080, RNCF0805BKE806R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805BKE806R Details Description
Related parts for RNCF0805BKE806R
IC VREF SERIES 2.048V 8MSOP datasheet.pdf
RES SMD 88.7KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 6.49 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC SRAM 72MBIT 550MHZ 165FBGA datasheet.pdf
IC USB PWR CTRLR 1.5A 8SOIC datasheet.pdf
RES 15.8K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FERRITE CORE EQ 2.4UH N49 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf