Stackpole Electronics Inc. RNCF0805BKT174R
RNCF0805BKT174R picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805BKT174R
Brief Description
RES SMD 174 OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805BKT174R.pdf
Availability of RNCF0805BKT174R
QUANTITY
RNCF0805BKT174R Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805BKT174R
Internal Part NumberEIS-RNCF0805BKT174R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)174
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805BKT174R
Related LinksRNCF080, RNCF0805BKT174R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805BKT174R Details Description
Related parts for RNCF0805BKT174R
CABLE TIE INTERMED GREEN 5.6" datasheet.pdf
FAN BLOWER 60X15MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
RES 270 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 6.3V 10% 2824 datasheet.pdf
SENS OPTO SLOT 3.18MM TRAS W/RES datasheet.pdf
RES 210 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 25V X7R 0805 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
RES SMD 6.19K OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf