Stackpole Electronics Inc. RNCF0805BTE8K06
RNCF0805BTE8K06 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805BTE8K06
Brief Description
RES SMD 8.06K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805BTE8K06.pdf
Availability of RNCF0805BTE8K06
QUANTITY
RNCF0805BTE8K06 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805BTE8K06
Internal Part NumberEIS-RNCF0805BTE8K06
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.06k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805BTE8K06
Related LinksRNCF080, RNCF0805BTE8K06 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805BTE8K06 Details Description
Related parts for RNCF0805BTE8K06
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
RES SMD 7.68K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 680PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 19POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 1.44A 64.8 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 845 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
CABLE SPT-2 PLUG TO PIGTAIL datasheet.pdf
RES 536K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 82.5K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.0062 UF 5 % 2KVDC RAD datasheet.pdf