Stackpole Electronics Inc. RNCF0805DTE7K50
RNCF0805DTE7K50 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805DTE7K50
Brief Description
RES SMD 7.5K OHM 0.5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805DTE7K50.pdf
Availability of RNCF0805DTE7K50
QUANTITY
RNCF0805DTE7K50 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805DTE7K50
Internal Part NumberEIS-RNCF0805DTE7K50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.5k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805DTE7K50
Related LinksRNCF080, RNCF0805DTE7K50 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805DTE7K50 Details Description
Related parts for RNCF0805DTE7K50
TRANS NPN 50V 0.15A TO-92 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 16POS STRAIGHT PIN datasheet.pdf
Crystal 4.194304MHz 30ppm 18pF 180 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
CONN HEADER PIN 14POS R/A GOLD datasheet.pdf
IC MUX TRIPLE 2CHAN 16-MINIQFN datasheet.pdf
IDT OPT D MALE 22AWG 15SAU 5CKT datasheet.pdf
RES 150K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf