Stackpole Electronics Inc. RNCF1206BKE104K
RNCF1206BKE104K picture photo
Mfg. Part Number
RNCF1206BKE104K
Brief Description
RES SMD 104K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RNCF1206BKE104K.pdf
Availability of RNCF1206BKE104K
QUANTITY
RNCF1206BKE104K Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF1206BKE104K
Internal Part NumberEIS-RNCF1206BKE104K
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)104k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF1206BKE104K
Related LinksRNCF120, RNCF1206BKE104K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF1206BKE104K Details Description
Related parts for RNCF1206BKE104K
LED BLUE 1206 SMD datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 630V X7R 2220 datasheet.pdf
RES 0.34 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 324 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 10% 250VDC 2DIP datasheet.pdf
BOBBIN COIL FORMER E 36X18X11 datasheet.pdf
RJ45 RA NO SHIELD WITH LED datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 19F SLVR datasheet.pdf
CAP FILM 3UF 10% 370VAC QC TERM datasheet.pdf