Stackpole Electronics Inc. RNCF1206BTC10K7
RNCF1206BTC10K7 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF1206BTC10K7
Brief Description
RES SMD 10.7K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RNCF1206BTC10K7.pdf
Availability of RNCF1206BTC10K7
QUANTITY
RNCF1206BTC10K7 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF1206BTC10K7
Internal Part NumberEIS-RNCF1206BTC10K7
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF1206BTC10K7
Related LinksRNCF120, RNCF1206BTC10K7 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF1206BTC10K7 Details Description
Related parts for RNCF1206BTC10K7
IC DELAY LINE 10NS 8SOIC datasheet.pdf
IC DRIVER MOSFET/IGBT 1CH 8-SOIC datasheet.pdf
CONN FFC FPC VERT 6POS 1MM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 15VIN 15VOUT 1W datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf