Stackpole Electronics Inc. RNCF1206BTE66K5
RNCF1206BTE66K5 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF1206BTE66K5
Brief Description
RES SMD 66.5K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RNCF1206BTE66K5.pdf
Availability of RNCF1206BTE66K5
QUANTITY
RNCF1206BTE66K5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF1206BTE66K5
Internal Part NumberEIS-RNCF1206BTE66K5
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)66.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF1206BTE66K5
Related LinksRNCF120, RNCF1206BTE66K5 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF1206BTE66K5 Details Description
Related parts for RNCF1206BTE66K5
Connector Receptacle 11 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC OR CTRLR SRC SELECT 8SON datasheet.pdf
CONN RCPT HSG 3POS .197 BROWN datasheet.pdf
CONV DC/DC 350W 5V 70A PCB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
LENS ASSY 1POS 9.9MM RND 6.5MM datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN HDR 28POS 1.27MM SMD datasheet.pdf
CAP FILM 200PF 2.5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf