Stackpole Electronics Inc. RNCF1206DTE4K75
RNCF1206DTE4K75 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF1206DTE4K75
Brief Description
RES SMD 4.75K OHM 0.5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RNCF1206DTE4K75.pdf
Availability of RNCF1206DTE4K75
QUANTITY
RNCF1206DTE4K75 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF1206DTE4K75
Internal Part NumberEIS-RNCF1206DTE4K75
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.75k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF1206DTE4K75
Related LinksRNCF120, RNCF1206DTE4K75 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF1206DTE4K75 Details Description
Related parts for RNCF1206DTE4K75
RES SMD 24.9 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
SENSOR OPTO SLOT 2MM TRANS THRU datasheet.pdf
LABEL TT PAPER WHT 4.00 X 4.00" datasheet.pdf
IC HEX INVERTER 14SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf