Stackpole Electronics Inc. RNF12DTD82R5
RNF12DTD82R5 picture photo
Mfg. Part Number
RNF12DTD82R5
Brief Description
RES 82.5 OHM 1/2W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNF12DTD82R5.pdf
Availability of RNF12DTD82R5
QUANTITY
RNF12DTD82R5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF12DTD82R5
Internal Part NumberEIS-RNF12DTD82R5
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)82.5
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.108" Dia x 0.344" L (2.75mm x 8.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF12DTD82R5
Related LinksRNF12D, RNF12DTD82R5 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF12DTD82R5 Details Description
Related parts for RNF12DTD82R5
RES 1.5K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC HOT-SWAP CTRLR -48V 8-SOIC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 66POS WALL MT PIN datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 0.1% 1/2W MELF datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
Connector Receptacle 44 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
SGE1510-2-0760A-1000C datasheet.pdf
CAP CER 68PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf