Stackpole Electronics Inc. RNF12FTC499K
RNF12FTC499K picture photo
Mfg. Part Number
RNF12FTC499K
Brief Description
RES 499K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNF12FTC499K.pdf
Availability of RNF12FTC499K
QUANTITY
RNF12FTC499K Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF12FTC499K
Internal Part NumberEIS-RNF12FTC499K
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)499k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.108" Dia x 0.344" L (2.75mm x 8.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF12FTC499K
Related LinksRNF12F, RNF12FTC499K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF12FTC499K Details Description
Related parts for RNF12FTC499K
IC BUFFER DUAL NON-INV SOT-563 datasheet.pdf
TRIMMER 50K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 600V 0.8A TO92 datasheet.pdf
RES SMD 7.68M OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 390 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC VOLT DETCT 2.2V 200MS SOT23-5 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 23POS 5.08MM datasheet.pdf
RES 167K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V LVPECL LOW 7PPM datasheet.pdf
IC FLASH 64GBIT 153WFBGA datasheet.pdf
RES SMD 41.2 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf