Stackpole Electronics Inc. RNF14BAE887R
RNF14BAE887R picture photo
Mfg. Part Number
RNF14BAE887R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 887 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNF14BAE887R.pdf
Availability of RNF14BAE887R
QUANTITY
RNF14BAE887R Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF14BAE887R
Internal Part NumberEIS-RNF14BAE887R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRNF
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)887
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF14BAE887R
Related LinksRNF14B, RNF14BAE887R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF14BAE887R Details Description
Related parts for RNF14BAE887R
IC OFFLINE SWIT SMPS CM OVP 7DIP datasheet.pdf
IC FPGA 102 I/O 144TQFP datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:4 200MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 10-TDFN datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 25W datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 1.8A 97 MOHM SMD datasheet.pdf
REEL RETAINER ASSY datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 2W DO204AL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 10POS GOLD datasheet.pdf
WASHER FLAT M3.5 NYLON NATURAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W datasheet.pdf