Stackpole Electronics Inc. RNF14FAD221R
RNF14FAD221R picture photo
Mfg. Part Number
RNF14FAD221R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 221 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNF14FAD221R.pdf
Availability of RNF14FAD221R
QUANTITY
RNF14FAD221R Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF14FAD221R
Internal Part NumberEIS-RNF14FAD221R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRNF
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)221
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF14FAD221R
Related LinksRNF14F, RNF14FAD221R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF14FAD221R Details Description
Related parts for RNF14FAD221R
IC LATCH OCTAL LV 3STATE 20TSSOP datasheet.pdf
FLEX CABLE - AFF15G/AF15/AFE15T datasheet.pdf
CONN HEADER VERT .100 20POS 30AU datasheet.pdf
CONVE DC/DC 0.75 3.63V @ 10A SMD datasheet.pdf
RES SMD 10.2K OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X5.84MM datasheet.pdf
RES SMD 5 OHM 5% 25W DPAK datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X51MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CAP CER 110PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
IC PTIC TUNABLE 5.6PF 6QFN datasheet.pdf