Rohm Semiconductor MCR50JZHF52R3
MCR50JZHF52R3 picture photo
Mfg. Part Number
MCR50JZHF52R3
Brief Description
RES SMD 52.3 OHM 1% 1/2W 2010
Datasheet Download
MCR50JZHF52R3.pdf
Availability of MCR50JZHF52R3
QUANTITY
MCR50JZHF52R3 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR50JZHF52R3
Internal Part NumberEIS-MCR50JZHF52R3
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)52.3
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010 (5025 Metric)
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR50JZHF52R3
Related LinksMCR50J, MCR50JZHF52R3 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR50JZHF52R3 Details Description
Related parts for MCR50JZHF52R3
SENSOR 300PSIS M12 5V datasheet.pdf
CAP CER 300PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
RES SMD 1.74K OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
LABEL LPAX SERIES GALLONS datasheet.pdf
CONN SOCKET VERT 52POS 1.27MM datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
MODULE DIODE 135A INT-A-PAK datasheet.pdf
CONN HEADR R/A LO-PRO 50POS 30AU datasheet.pdf