Stackpole Electronics Inc. RNF14FAD9K76
RNF14FAD9K76 picture photo
Mfg. Part Number
RNF14FAD9K76
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 9.76K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNF14FAD9K76.pdf
Availability of RNF14FAD9K76
QUANTITY
RNF14FAD9K76 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF14FAD9K76
Internal Part NumberEIS-RNF14FAD9K76
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRNF
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)9.76k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF14FAD9K76
Related LinksRNF14F, RNF14FAD9K76 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF14FAD9K76 Details Description
Related parts for RNF14FAD9K76
CONN PLUG RT ANG 50POS .050 datasheet.pdf
CABLE PLUG-PLUG ETHERNET 5METER datasheet.pdf
CAP FILM 10000PF 10% 2KVDC AXIAL datasheet.pdf
HEADER 42POS STR DUAL INSUL 2ROW datasheet.pdf
RES 2.20K OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
FUSE SEMICONDUCTOR 90A 300VAC datasheet.pdf
IC 80C51 MCU 8BIT ROMLESS 68PLCC datasheet.pdf
2.54MM SRSW TH HDR W/O CAP datasheet.pdf
LED XLAMP CXA2530 WHT 19MM datasheet.pdf
381 TB PLG SKT STR TMT datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 3.4V SNT-4A datasheet.pdf