Stackpole Electronics Inc. RNF14FTC76K8
RNF14FTC76K8 picture photo
Mfg. Part Number
RNF14FTC76K8
Brief Description
RES 76.8K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNF14FTC76K8.pdf
Availability of RNF14FTC76K8
QUANTITY
RNF14FTC76K8 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF14FTC76K8
Internal Part NumberEIS-RNF14FTC76K8
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)76.8k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF14FTC76K8
Related LinksRNF14F, RNF14FTC76K8 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF14FTC76K8 Details Description
Related parts for RNF14FTC76K8
IDC CABLE - MKR34A/MC34G/MKR34A datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1KV 70A DO203AB datasheet.pdf
IC BUFFER HEX NON-INV 14SOEIAJ datasheet.pdf
IC DAC 13BIT VOLT OUT SER 8-UMAX datasheet.pdf
IC ANLG SWITCH 4PDT 16XQFN datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 10V 10% 2824 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
TRIMMER 200K OHM 1W LEADS datasheet.pdf
OSC PROG 8NS 20PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
FIXED IND 47NH 830MA 110 MOHM datasheet.pdf