Stackpole Electronics Inc. RNF14FTD1R40
RNF14FTD1R40 picture photo
Mfg. Part Number
RNF14FTD1R40
Brief Description
RES 1.4 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNF14FTD1R40.pdf
Availability of RNF14FTD1R40
QUANTITY
RNF14FTD1R40 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF14FTD1R40
Internal Part NumberEIS-RNF14FTD1R40
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.4
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF14FTD1R40
Related LinksRNF14F, RNF14FTD1R40 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF14FTD1R40 Details Description
Related parts for RNF14FTD1R40
IDC CABLE - MSD60K/MC60G/MCE60K datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS STR 5.08MM datasheet.pdf
TERM RING HI TEMP 16-14AWG datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 1.8MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 0.27 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1.25W 15VIN 09VOUT datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE I2C 8VSSOP datasheet.pdf
CAP CER 10PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf